All times are CET

Second qualifying round : 15 July 2010

15 July 2010

15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Atyrau0-3 (f)Győr
Referee: Johan Verbist (BEL) – Stadium: Munaishi, Atyrau (KAZ)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
WIT Georgia0-6Baník
Referee: Babak Rafati (GER) – Stadium: Boris Paichadze National Stadium, Tbilisi (GEO)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Tauras0-3APOEL
Referee: Michael Svendsen (DEN) – Stadium: Dariaus ir Girėno stadionas, Kaunas (LTU)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Rabotnicki1-0Mika
Referee: Tamás Bognar (HUN) – Stadium: National Arena Filip II Macedonian, Skopje (MKD)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Valletta1-1Ruch Chorzów
Referee: Menashe Masiah (ISR) – Stadium: Centenary, Ta' Qali (MLT)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
OFK2-2Torpedo Zhodino
Referee: Antonio Rubinos Pérez (ESP) – Stadium: Omladinski, Belgrade (SRB)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Gorica0-3Randers
Referee: Halis Özkahya (TUR) – Stadium: Športni Park, Nova Gorica (SVN)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Ventspils0-0Teteks
Referee: David Malcolm (NIR) – Stadium: Ventspils Olimpiskais Centrs, Ventspils (LVA)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Olimpia Bălţi0-2Dinamo Bucureşti
Referee: Michael Koukoulakis (GRE) – Stadium: Zimbru, Chisinau (MDA)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
MYPA3-0Sant Julià
Referee: Albert Toussaint (LUX) – Stadium: Saviniemi Football Stadium, Myllykoski (FIN)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Elfsborg2-1Iskra-Stal
Referee: Jérôme Laperriere (SUI) – Stadium: Borås Arena, Borås (SWE)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Austria Wien2-2Široki Brijeg
Referee: Artyom Kuchin (KAZ) – Stadium: Franz Horr Stadion, Vienna (AUT)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Zestafoni3-0Dukla
Referee: Veaceslav Banari (MDA) – Stadium: David Abashidze, Zestaponi (GEO)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Honka1-1Bangor City
Referee: Dimitar Meckarovski (MKD) – Stadium: ISS, Vantaa (FIN)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Dinamo Minsk5-1Sillamäe
Referee: Vassilios Pamporidis (GRE) – Stadium: Dinamo Stadion, Minsk (BLR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Bakı0-3 (f)Budućnost Podgorica
Referee: Augustus Constantin (ROU) – Stadium: Tofig Bahramov-Republic stadium, Baku (AZE)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Anorthosis0-2Šibenik
Referee: Andre Marriner (ENG) – Stadium: Antonis Papadopoulos, Larnaca (CYP)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Stabæk2-2Dnepr
Referee: Andrejs Sipailo (LVA) – Stadium: Telenor Arena, Oslo (NOR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Molde1-0Jelgava
Referee: Antti Munukka (FIN) – Stadium: Molde Stadion, Molde (NOR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Gefle1-2Dinamo Tbilisi
Referee: Damir Batinić (CRO) – Stadium: Råsundastadion, Solna (SWE)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Lausanne1-0Borac
Referee: Vladimir Pettay (RUS) – Stadium: Olympique de la Pontaise, Lausanne (SUI)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Kalmar0-0Dacia
Referee: Jan Jilek (CZE) – Stadium: Fredriksskans Idrottsplats, Kalmar (SWE)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Differdange3-3Spartak Zlatibor
Referee: Gabriele Rossi (SMR) – Stadium: Josy Barthel, Luxembourg (LUX)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Cercle Brugge0-1TPS
Referee: Anders Hermansen (DEN) – Stadium: Jules Ottenstadion, Gent (BEL)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Levski6-0Dundalk
Referee: Daniele Orsato (ITA) – Stadium: Georgi Asparuhov Stadion, Sofia (BUL)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Šiauliai0-2Wisła Kraków
Referee: Meir Levi (ISR) – Stadium: Siauliai central stadium, Siauliai (LTU)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Utrecht4-0Tirana
Referee: Stelios Trifonos (CYP) – Stadium: Galgenwaard, Utrecht (NED)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Brøndby3-0Vaduz
Referee: Kristo Tohver (EST) – Stadium: Brøndby, Brondby (DEN)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
M. Tel-Aviv2-0Mogren
Referee: Jérome Efong Nzolo (BEL) – Stadium: Bloomfield Stadium, Tel Aviv (ISR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Beşiktaş3-0Vikingur
Referee: Igor Egorov (RUS) – Stadium: BJK İnönü Stadyumu, Istanbul (TUR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Zrinjski4-1Tre Penne
Referee: Sébastien Delferiere (BEL) – Stadium: Gradski, Mostar (BIH)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Sūduva0-2Rapid Wien
Referee: Lars Christoffersen (DEN) – Stadium: Stadium of Marijampole football club, Marijampole (LTU)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
KR0-3Karpaty
Referee: Michael Lerjeus (SWE) – Stadium: KR-völlur, Reykjavik (ISL)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Videoton1-1Maribor
Referee: Viktor Shvetsov (UKR) – Stadium: ETO Park, Gyor (HUN)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Besa0-5Olympiacos
Referee: David Fernández Borbalán (ESP) – Stadium: Stadiumi Kombëtar Qemal Stafa, Tirana (ALB)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Motherwell1-0Breidablik
Referee: Richard Liesveld (NED) – Stadium: Fir Park, Motherwell (SCO)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Marítimo3-2Sporting Fingal
Referee: Luc Wilmes (LUX) – Stadium: Estádio da Madeira, Funchal (POR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Cliftonville1-0Cibalia
Referee: Stanislav Todorov (BUL) – Stadium: Windsor Park, Belfast (NIR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Portadown1-2Qarabağ
Referee: Oliver Drachta (AUT) – Stadium: Shamrock Park, Portadown (NIR)
15 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Shamrock Rovers1-1Bnei Yehuda
Referee: Mauro Bergonzi (ITA) – Stadium: Tallaght Stadium, Dublin (IRL)

Second qualifying round : 22-23 July 2010

22 July 2010

22 July 2010 - Second qualifying round
Mika0-0Rabotnicki
Aggregate: 0-1
Referee: Radek Prihoda (CZE) – Stadium: MIKA Sport Complex, Yerevan (ARM)
22 July 2010 - Second qualifying round
Teteks3-1Ventspils
Aggregate: 3-1
Referee: Harald Lechner (AUT) – Stadium: National Arena Filip II Macedonian, Skopje (MKD)
22 July 2010 - Second qualifying round
Torpedo Zhodino0-1OFK
Aggregate: 2-3
Referee: Petteri Kari (FIN) – Stadium: Gorodskoy Stadion, Borisov (BLR)
22 July 2010 - Second qualifying round
Dukla1-0Zestafoni
Aggregate: 1-3
Referee: Dragomir Stanković (SRB) – Stadium: Štadión Štiavnicky, Banska Bystrica (SVK)
22 July 2010 - Second qualifying round
Mogren2-1M. Tel-Aviv
Aggregate: 2-3
Referee: Valeri Velichko (BLR) – Stadium: Gradski, Niksic (MNE)
22 July 2010 - Second qualifying round
Spartak Zlatibor2-0Differdange
Aggregate: 5-3
Referee: Ceri Richards (WAL) – Stadium: Karadjordje, Novi Sad (SRB)
22 July 2010 - Second qualifying round
Dinamo Tbilisi2-1Gefle
Aggregate: 4-2
Referee: Nikolay Yordanov (BUL) – Stadium: Boris Paichadze National Stadium, Tbilisi (GEO)
22 July 2010 - Second qualifying round
Qarabağ1-1Portadown
Aggregate: 3-2
Referee: Igor Pristovnik (CRO) – Stadium: Tofig Bahramov-Republic stadium, Baku (AZE)
22 July 2010 - Second qualifying round
TPS1-2Cercle Brugge
Aggregate: 2-2 Cercle Brugge win on away goals
Referee: Gerhard Grobelnik (AUT) – Stadium: Turku Stadium, Turku (FIN)
22 July 2010 - Second qualifying round
Dnepr1-1Stabæk
Aggregate: 3-3 Dnepr win on away goals
Referee: Richard Trutz (SVK) – Stadium: Spartak Stadion, Mogilev (BLR)
22 July 2010 - Second qualifying round
Široki Brijeg0-1Austria Wien
Aggregate: 2-3
Referee: César Muñiz Fernández (ESP) – Stadium: Pecara, Siroki Brijeg (BIH)
22 July 2010 - Second qualifying round
Jelgava2-1Molde
Aggregate: 2-2 Molde win on away goals
Referee: Thomas Vejlgaard (DEN) – Stadium: Sloka, Jurmala (LVA)
22 July 2010 - Second qualifying round
Baník0-0WIT Georgia
Aggregate: 6-0
Referee: Boško Jovanetić (SRB) – Stadium: Bazaly, Ostrava (CZE)
22 July 2010 - Second qualifying round
Sillamäe0-5Dinamo Minsk
Aggregate: 1-10
Referee: Ovidiu Alin Hategan (ROU) – Stadium: Lilleküla Arena, Tallinn (EST)
22 July 2010 - Second qualifying round
Karpaty3-2KR
Aggregate: 6-2
Referee: Mihaly Fabian (HUN) – Stadium: Ukrayina Stadion, Lviv (UKR)
22 July 2010 - Second qualifying round
Dacia0-2Kalmar
Aggregate: 0-2
Referee: Pawel Gil (POL) – Stadium: Zimbru, Chisinau (MDA)
22 July 2010 - Second qualifying round
Sant Julià - MYPA
Match cancelled
Referee: TBD – Stadium: Estadi Comunal, Andorra la Vella (AND)
22 July 2010 - Second qualifying round
Randers1-1Gorica
Aggregate: 4-1
Referee: Alan Muir (SCO) – Stadium: Randers Stadium, Randers (DEN)
22 July 2010 - Second qualifying round
Iskra-Stal0-1Elfsborg
Aggregate: 1-3
Referee: Hüseyin Göçek (TUR) – Stadium: Stadionul Sheriff, Tiraspol (MDA)
22 July 2010 - Second qualifying round
APOEL3-1Tauras
Aggregate: 6-1
Referee: Aleksandr Gvardis (RUS) – Stadium: GSP Nic, Nicosia (CYP)
22 July 2010 - Second qualifying round
Tirana1-1Utrecht
Aggregate: 1-5
Referee: Radek Matejek (CZE) – Stadium: Stadiumi Kombëtar Qemal Stafa, Tirana (ALB)
22 July 2010 - Second qualifying round
Bnei Yehuda0-1Shamrock Rovers
Aggregate: 1-2
Referee: Antony Gautier (FRA) – Stadium: Bloomfield Stadium, Tel Aviv (ISR)
22 July 2010 - Second qualifying round
Dinamo Bucureşti5-1Olimpia Balti
Aggregate: 7-1
Referee: Antonio Damato (ITA) – Stadium: Dinamo, Bucharest (ROU)
22 July 2010 - Second qualifying round
Šibenik0-3Anorthosis
Aggregate: 2-3 Anorthosis win after extra time
Referee: Pol van Boekel (NED) – Stadium: Stadion Poljud, Split (CRO)
22 July 2010 - Second qualifying round
Wisła Kraków5-0Šiauliai
Aggregate: 7-0
Referee: João Ferreira (POR) – Stadium: Hutnik, Krakow (POL)
22 July 2010 - Second qualifying round
Vaduz0-0Brøndby
Aggregate: 0-3
Referee: Mario Vlk (SVK) – Stadium: Rheinpark, Vaduz (LIE)
22 July 2010 - Second qualifying round
Dundalk0-2Levski
Aggregate: 0-8
Referee: Fırat Aydınus (TUR) – Stadium: Oriel Park, Dundalk (IRL)
22 July 2010 - Second qualifying round
Vikingur0-4Beşiktaş
Aggregate: 0-7
Referee: Mattias Gestranius (FIN) – Stadium: Toftir, Toftir (FRO)
22 July 2010 - Second qualifying round
Ruch Chorzów0-0Valletta
Aggregate: 1-1 Ruch Chorzów win on away goals
Referee: Andrea De Marco (ITA) – Stadium: Ruch, Chorzow (POL)
22 July 2010 - Second qualifying round
Breidablik0-1Motherwell
Aggregate: 0-2
Referee: Carlos Xistra (POR) – Stadium: Kópavogsvöllur, Kopavogur (ISL)
22 July 2010 - Second qualifying round
Rapid Wien4-2Sūduva
Aggregate: 6-2
Referee: Ante Vučemilović-Šimunović Jr. (CRO) – Stadium: Gerhard-Hanappi-Stadion, Vienna (AUT)
22 July 2010 - Second qualifying round
Maribor2-0Videoton
Aggregate: 3-1
Referee: Tomasz Mikulski (POL) – Stadium: Stadion Ljudski vrt, Maribor (SVN)
22 July 2010 - Second qualifying round
Bangor City2-1Honka
Aggregate: 3-2
Referee: Arman Amirkhanyan (ARM) – Stadium: The Racecourse Ground, Wrexham (WAL)
22 July 2010 - Second qualifying round
Győr2-0Atyrau
Aggregate: 5-0
Referee: Sokol Jareci (ALB) – Stadium: ETO Park, Gyor (HUN)
22 July 2010 - Second qualifying round
Tre Penne2-9Zrinjski
Aggregate: 3-13
Referee: David Mckeon (IRL) – Stadium: Stadio Olimpico, Serravalle (SMR)
22 July 2010 - Second qualifying round
Olympiacos6-1Besa
Aggregate: 11-1
Referee: Lee Probert (ENG) – Stadium: Georgios Karaiskakis Stadium, Piraeus (GRE)
22 July 2010 - Second qualifying round
Borac1-1Lausanne
Aggregate: 1-2
Referee: Artur Soares (POR) – Stadium: Gradski Stadium Banja Luka, Banjaluka (BIH)
22 July 2010 - Second qualifying round
Sporting Fingal2-3Marítimo
Aggregate: 4-6
Referee: Marco Borg (MLT) – Stadium: Dalymount Park, Dublin (IRL)
22 July 2010 - Second qualifying round
Cibalia0-0Cliftonville
Aggregate: 0-1
Referee: Clément Turpin (FRA) – Stadium: Cibalia Vinkovci, Vinkovci (CRO)
22 July 2010 - Second qualifying round
Budućnost Podgorica1-2Bakı
Aggregate: 4-2
Referee: Dimitrios Kalopoulos (GRE) – Stadium: Stadion Podgorica, Podgorica (MNE)

23 July 2010

23 July 2010 - Second qualifying round Full time »
Sant Julià0-5MYPA
Aggregate: 1-5
Referee: Mark Steven Whitby (WAL) – Stadium: Estadi Comunal, Andorra la Vella (AND)
Last updated: 08/06/2011 15:39 CET
 

Road to the final

The UEFA Europa League comprises three qualifying rounds, a play-off round, a group stage and five knockout rounds.

Qualifying
In matches in the three qualifying rounds and the play-offs, clubs play two matches against each other on a home-and-away basis. The club which scores the greater aggregate of goals qualifies for the next round, with away goals and then penalties used to determine the winner in the event of a draw.

Group stage
The 38 play-off round winners join the ten losers from the UEFA Champions League play-offs. The clubs are split into 12 groups of four teams, playing home and away against each of their pool opponents between September and December. Two sides from each section advance, proceeding into the round of 32 alongside eight third-placed teams from the UEFA Champions League group stage.

Knockout phase
From the last 32 until the semi-finals, clubs play two games against each other on a home-and-away basis with the same rules as the qualifying and play-off rounds applied. In the last 32, group winners and the four third-placed sides from the UEFA Champions League with the best records are seeded, guaranteeing they will play the second leg at home. Teams from the same group or the same association cannot be drawn together. From the round of 16 onwards the draw is free.

Final
The final is decided by a single match, which this season will be played in Dublin on Wednesday 18 May.

 

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, can be found in the official competition regulations.