All times are CET

28 September 2010

28 September 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Scotland7-0Liechtenstein
Referee: Jan Jilek (CZE) – Stadium: Rakvere, Rakvere (EST)
28 September 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Norway0-2Estonia
Referee: Ovidiu Alin Hategan (ROU) – Stadium: Kadriorg, Tallinn (EST)

28 September 2010

28 September 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Scotland7-0Liechtenstein
Referee: Jan Jilek (CZE) – Stadium: Rakvere, Rakvere (EST)
28 September 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Norway0-2Estonia
Referee: Ovidiu Alin Hategan (ROU) – Stadium: Kadriorg, Tallinn (EST)
30 September 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Liechtenstein0-5Norway
Referee: Hüseyin Göçek (TUR) – Stadium: Rakvere, Rakvere (EST)
30 September 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Scotland2-1Estonia
Referee: Jan Jilek (CZE) – Stadium: Kadriorg, Tallinn (EST)

1 October 2010

1 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Belarus2-1Bosnia and Herzegovina
Referee: Jérome Efong Nzolo (BEL) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)
1 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Czech Republic0-1FYROM
Referee: Veaceslav Banari (MDA) – Stadium: Grbavica, Sarajevo (BIH)

1 October 2010

3 October 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Norway4-2Scotland
Referee: Hüseyin Göçek (TUR) – Stadium: Rakvere, Rakvere (EST)
3 October 2010 - Qualifying round (Group 2)Full time »
Estonia3-0Liechtenstein
Referee: Ovidiu Alin Hategan (ROU) – Stadium: Kadriorg, Tallinn (EST)
1 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Belarus2-1Bosnia and Herzegovina
Referee: Jérome Efong Nzolo (BEL) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)
1 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Czech Republic0-1FYROM
Referee: Veaceslav Banari (MDA) – Stadium: Grbavica, Sarajevo (BIH)
3 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Belarus3-0FYROM
Referee: Nikolay Yordanov (BUL) – Stadium: Grbavica, Sarajevo (BIH)
3 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Bosnia and Herzegovina0-0Czech Republic
Referee: Jérome Efong Nzolo (BEL) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)

6 October 2010

6 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Czech Republic3-0Belarus
Referee: Nikolay Yordanov (BUL) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)
6 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
FYROM1-1Bosnia and Herzegovina
Referee: Veaceslav Banari (MDA) – Stadium: Grbavica, Sarajevo (BIH)

6 October 2010

6 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
Czech Republic3-0Belarus
Referee: Nikolay Yordanov (BUL) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)
6 October 2010 - Qualifying round (Group 5)Full time »
FYROM1-1Bosnia and Herzegovina
Referee: Veaceslav Banari (MDA) – Stadium: Grbavica, Sarajevo (BIH)

7 October 2010

7 October 2010 - Qualifying round (Group 10)Full time »
Republic of Ireland5-0Luxembourg
Referee: Menashe Masiah (ISR) – Stadium: Georgi Benkovski, Teteven (BUL)
7 October 2010 - Qualifying round (Group 10)Full time »
Serbia3-0Bulgaria
Referee: Arman Amirkhanyan (ARM) – Stadium: Lokomotiv, Mezdra (BUL)
7 October 2010 - Qualifying round (Group 4)Full time »
Russia4-2Sweden
Referee: Richard Trutz (SVK) – Stadium: Ängelholms IP, Angelholm (SWE)
7 October 2010 - Qualifying round (Group 4)Full time »
Ukraine2-0Denmark
Referee: Alan Muir (SCO) – Stadium: Olympia, Helsingborg (SWE)
7 October 2010 - Qualifying round (Group 7)Full time »
Croatia2-2Faroe Islands
Referee: Pol van Boekel (NED) – Stadium: Sloka, Jurmala (LVA)
7 October 2010 - Qualifying round (Group 7)Full time »
Italy2-1Latvia
Referee: Jiri Jech (CZE) – Stadium: Sport centre Arkadija stadium, Riga (LVA)
7 October 2010 - Qualifying round (Group 9)Full time »
Slovakia4-0Malta
Referee: Boško Jovanetić (SRB) – Stadium: Fazanerija, Murska Sobota (SVN)
7 October 2010 - Qualifying round (Group 9)Full time »
Netherlands2-0Slovenia
Referee: Stuart Attwell (ENG) – Stadium: Sportni Park, Lendava (SVN)

8 October 2010

8 October 2010 - Qualifying round (Group 12)Full time »
France3-0San Marino
Referee: Vassilios Pamporidis (GRE) – Stadium: Sportzentrum AUG, Seekirchen (AUT)
8 October 2010 - Qualifying round (Group 12)Full time »
Austria1-1Montenegro
Referee: Viktor Shvetsov (UKR) – Stadium: Untersberg Arena, Grödig (AUT)
8 October 2010 - Qualifying round (Group 13)Full time »
Germany10-0Andorra
Referee: Mattias Gestranius (FIN) – Stadium: Hardtwaldstadion, Sandhausen (GER)
8 October 2010 - Qualifying round (Group 13)Full time »
Switzerland0-0Northern Ireland
Referee: Olivier Thual (FRA) – Stadium: Sportzentrum Süd, Heidelberg (GER)
9 October 2010 - Qualifying round (Group 4)Full time »
Sweden0-1Ukraine
Referee: Richard Trutz (SVK) – Stadium: Glänninge Park, Laholm (SWE)
8 October 2010 - Qualifying round (Group 8)Full time »
England6-1Albania
Referee: Andrejs Sipailo (LVA) – Stadium: Stade de la Cité de l'Oie, Vise (BEL)
8 October 2010 - Qualifying round (Group 8)Full time »
Belgium4-1Cyprus
Referee: Thomas Vejlgaard (DEN) – Stadium: Stade Jacques Lechat, Malmedy (BEL)

9 October 2010

9 October 2010 - Qualifying round (Group 10)Full time »
Republic of Ireland2-1Bulgaria
Referee: Artyom Kuchin (KAZ) – Stadium: Georgi Benkovski, Teteven (BUL)
9 October 2010 - Qualifying round (Group 10)Full time »
Luxembourg0-3Serbia
Referee: Menashe Masiah (ISR) – Stadium: Lokomotiv, Mezdra (BUL)
9 October 2010 - Qualifying round (Group 4)Full time »
Russia1-2Denmark
Referee: Albert Toussaint (LUX) – Stadium: Ängelholms IP, Angelholm (SWE)
9 October 2010 - Qualifying round (Group 7)Full time »
Italy3-0Faroe Islands
Referee: Lasha Silagava (GEO) – Stadium: Sloka, Jurmala (LVA)
9 October 2010 - Qualifying round (Group 7)Full time »
Latvia1-2Croatia
Referee: Pol van Boekel (NED) – Stadium: Sport centre Arkadija stadium, Riga (LVA)
9 October 2010 - Qualifying round (Group 9)Full time »
Netherlands3-0Malta
Referee: Boško Jovanetić (SRB) – Stadium: Sportni Park, Lendava (SVN)
9 October 2010 - Qualifying round (Group 9)Full time »
Slovenia0-1Slovakia
Referee: Tamás Bognar (HUN) – Stadium: Fazanerija, Murska Sobota (SVN)

10 October 2010

10 October 2010 - Qualifying round (Group 12)Full time »
France2-0Montenegro
Referee: Viktor Shvetsov (UKR) – Stadium: Untersberg Arena, Grödig (AUT)
10 October 2010 - Qualifying round (Group 12)Full time »
San Marino0-4Austria
Referee: Lars Christoffersen (DEN) – Stadium: Sportzentrum AUG, Seekirchen (AUT)
10 October 2010 - Qualifying round (Group 13)Full time »
Germany2-1Northern Ireland
Referee: Mattias Gestranius (FIN) – Stadium: Dietmar-Hopp-Stadion, Hoffenheim (GER)
10 October 2010 - Qualifying round (Group 13)Full time »
Andorra0-6Switzerland
Referee: Nikola Dabanovic (MNE) – Stadium: Waldseestadion, Forst (GER)
10 October 2010 - Qualifying round (Group 8)Full time »
Cyprus0-4England
Referee: Thomas Vejlgaard (DEN) – Stadium: Stade Jacques Lechat, Malmedy (BEL)
10 October 2010 - Qualifying round (Group 8)Full time »
Belgium2-0Albania
Referee: Sandor Szabo (HUN) – Stadium: Bielmont, Verviers (BEL)

11 October 2010

11 October 2010 - Qualifying round (Group 3)Full time »
Greece0-1Georgia
Referee: Milorad Mažić (SRB) – Stadium: Estádio da Nora, Ferreira (POR)
11 October 2010 - Qualifying round (Group 3)Full time »
Portugal2-2Azerbaijan
Referee: Tom Harald Hagen (NOR) – Stadium: Municipal Stadium Bela Vista, Parchal (POR)

12 October 2010

12 October 2010 - Qualifying round (Group 10)Full time »
Serbia1-0Republic of Ireland
Referee: Arman Amirkhanyan (ARM) – Stadium: Lokomotiv, Mezdra (BUL)
12 October 2010 - Qualifying round (Group 10)Full time »
Bulgaria3-0Luxembourg
Referee: Artyom Kuchin (KAZ) – Stadium: Lokomotiv, Mezdra (BUL)
12 October 2010 - Qualifying round (Group 4)Full time »
Ukraine1-2Russia
Referee: Albert Toussaint (LUX) – Stadium: Glänninge Park, Laholm (SWE)
12 October 2010 - Qualifying round (Group 4)Full time »
Denmark3-0Sweden
Referee: Alan Muir (SCO) – Stadium: Olympia, Helsingborg (SWE)
12 October 2010 - Qualifying round (Group 7)Full time »
Croatia1-3Italy
Referee: Jiri Jech (CZE) – Stadium: Sloka, Jurmala (LVA)
12 October 2010 - Qualifying round (Group 7)Full time »
Faroe Islands1-2Latvia
Referee: Lasha Silagava (GEO) – Stadium: Sport centre Arkadija stadium, Riga (LVA)
12 October 2010 - Qualifying round (Group 9)Full time »
Slovakia0-2Netherlands
Referee: Stuart Attwell (ENG) – Stadium: Sportni Park, Lendava (SVN)
12 October 2010 - Qualifying round (Group 9)Full time »
Malta0-4Slovenia
Referee: Tamás Bognar (HUN) – Stadium: Fazanerija, Murska Sobota (SVN)

13 October 2010

13 October 2010 - Qualifying round (Group 12)Full time »
Austria0-1France
Referee: Lars Christoffersen (DEN) – Stadium: Untersberg Arena, Grödig (AUT)
13 October 2010 - Qualifying round (Group 12)Full time »
Montenegro5-0San Marino
Referee: Vassilios Pamporidis (GRE) – Stadium: Sportzentrum AUG, Seekirchen (AUT)
13 October 2010 - Qualifying round (Group 13)Full time »
Switzerland2-2Germany
Referee: Olivier Thual (FRA) – Stadium: Carl-Benz, Mannheim (GER)
13 October 2010 - Qualifying round (Group 13)Full time »
Northern Ireland2-1Andorra
Referee: Nikola Dabanovic (MNE) – Stadium: Hardtwaldstadion, Sandhausen (GER)
13 October 2010 - Qualifying round (Group 3)Full time »
Greece1-0Azerbaijan
Referee: Mario Vlk (SVK) – Stadium: Estádio Fernando Cabrita, Lagos (POR)
13 October 2010 - Qualifying round (Group 3)Full time »
Georgia0-3Portugal
Referee: Milorad Mažić (SRB) – Stadium: Estádio da Nora, Ferreira (POR)
13 October 2010 - Qualifying round (Group 8)Full time »
England1-2Belgium
Referee: Sandor Szabo (HUN) – Stadium: Stade de la Cité de l'Oie, Vise (BEL)
13 October 2010 - Qualifying round (Group 8)Full time »
Albania0-0Cyprus
Referee: Andrejs Sipailo (LVA) – Stadium: Bielmont, Verviers (BEL)

16 October 2010

16 October 2010 - Qualifying round (Group 3)Full time »
Portugal1-1Greece
Referee: Tom Harald Hagen (NOR) – Stadium: Algarve, Faro-Loule (POR)
16 October 2010 - Qualifying round (Group 3)Full time »
Azerbaijan3-0Georgia
Referee: Mario Vlk (SVK) – Stadium: Estádio Fernando Cabrita, Lagos (POR)

19 October 2010

20 October 2010 - Qualifying round (Group 1)Full time »
Turkey3-3Wales
Referee: Radek Matejek (CZE) – Stadium: Richmond Park, Carmarthen (WAL)
19 October 2010 - Qualifying round (Group 11)Full time »
Israel3-0Armenia
Referee: Boško Jovanetić (SRB) – Stadium: Suduva, Marijampole (LTU)
19 October 2010 - Qualifying round (Group 11)Full time »
Spain6-0Lithuania
Referee: Anders Hermansen (DEN) – Stadium: Stadium of Marijampole football club, Marijampole (LTU)

20 October 2010

20 October 2010 - Qualifying round (Group 1)Full time »
Iceland4-0Kazakhstan
Referee: Hubert Siejewicz (POL) – Stadium: Stebonheath Park, Llanelli (WAL)
21 October 2010 - Qualifying round (Group 11)Full time »
Lithuania0-1Israel
Referee: Boško Jovanetić (SRB) – Stadium: Stadium of Marijampole football club, Marijampole (LTU)

21 October 2010

21 October 2010 - Qualifying round (Group 11)Full time »
Spain3-0Armenia
Referee: Fırat Aydınus (TUR) – Stadium: Suduva, Marijampole (LTU)

22 October 2010

22 October 2010 - Qualifying round (Group 1)Full time »
Turkey5-1Kazakhstan
Referee: Hubert Siejewicz (POL) – Stadium: Brewery Field, Bridgend (WAL)
22 October 2010 - Qualifying round (Group 1)Full time »
Wales2-1Iceland
Referee: Gerhard Grobelnik (AUT) – Stadium: Stebonheath Park, Llanelli (WAL)

24 October 2010

24 October 2010 - Qualifying round (Group 11)Full time »
Israel0-3Spain
Referee: Anders Hermansen (DEN) – Stadium: Suduva, Marijampole (LTU)
24 October 2010 - Qualifying round (Group 11)Full time »
Armenia1-0Lithuania
Referee: Fırat Aydınus (TUR) – Stadium: Stadium of Marijampole football club, Marijampole (LTU)

25 October 2010

25 October 2010 - Qualifying round (Group 1)Full time »
Iceland1-2Turkey
Referee: Radek Matejek (CZE) – Stadium: Richmond Park, Carmarthen (WAL)
25 October 2010 - Qualifying round (Group 1)Full time »
Kazakhstan1-1Wales
Referee: Gerhard Grobelnik (AUT) – Stadium: Brewery Field, Bridgend (WAL)
25 October 2010 - Qualifying round (Group 6)Full time »
Hungary0-1Moldova
Referee: Radek Prihoda (CZE) – Stadium: Tatabánya Városi, Tatabanya (HUN)
25 October 2010 - Qualifying round (Group 6)Full time »
Poland2-0Finland
Referee: David Mckeon (IRL) – Stadium: Globall Football Park, Telki (HUN)

27 October 2010

27 October 2010 - Qualifying round (Group 6)Full time »
Hungary1-0Finland
Referee: Richard Liesveld (NED) – Stadium: Tatabánya Városi, Tatabanya (HUN)
27 October 2010 - Qualifying round (Group 6)Full time »
Moldova0-0Poland
Referee: Radek Prihoda (CZE) – Stadium: Globall Football Park, Telki (HUN)

28 April 2011

28 April 2011 - Elite round (Group 6)
Serbia15:00Wales
Referee: TBD – Stadium: Sarpsborg, Sarpsborg (NOR)
28 April 2011 - Elite round (Group 6)
Norway19:30Moldova
Referee: TBD – Stadium: Sarpsborg, Sarpsborg (NOR)
Last updated: 24/01/2011 14:34 CET

Road to the final

The UEFA European Under-19 Championship consists of three distinct stages: the qualifying round, the elite round and the final tournament.

Qualifying round
The qualifying round, played in autumn, is made up of 13 groups of four teams playing in one-venue mini-tournaments. The top two from each progress alongside the two third-placed teams with the best record against the top pair in their group.

Elite round
In the elite round, played in the spring, those 28 qualifiers compete in seven mini-tournament groups of four. The group winners then join the hosts in the finals.

Final tournament

The seven qualifiers plus the hosts are split into two groups of four who play each other once, with the top two progressing to the semi-finals. The winners of those ties contest the final.

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, or after extra time in a match, can be found in the
official competition regulations.