All times are CET

28 April 2011

28 April 2011 - Elite round (Group 6)
Serbia15:00Wales
Referee: TBD – Stadium: Sarpsborg, Sarpsborg (NOR)
28 April 2011 - Elite round (Group 6)
Norway19:30Moldova
Referee: TBD – Stadium: Sarpsborg, Sarpsborg (NOR)

30 April 2011

30 April 2011 - Elite round (Group 6)
Serbia0-0 (f)Moldova
Referee: TBD – Stadium: Sarpsborg, Sarpsborg (NOR)
30 April 2011 - Elite round (Group 6)
Wales17:30Norway
Referee: TBD – Stadium: Sarpsborg, Sarpsborg (NOR)

3 May 2011

3 May 2011 - Elite round (Group 6)
Norway
1-0
Serbia
Referee: TBD – Stadium: Melløs, Moss (NOR)
3 May 2011 - Elite round (Group 6)
Moldova17:00Wales
Referee: TBD – Stadium: Sarpsborg, Sarpsborg (NOR)

19 May 2011

19 May 2011 - Elite round (Group 5)
Netherlands16:00Israel
Referee: Marios Panayi (CYP) – Stadium: Mestsky sportovni klub Breclav, Breclav (CZE)
19 May 2011 - Elite round (Group 5)
Russia16:00Czech Republic
Referee: Ivan Kruzliak (SVK) – Stadium: 1. FC Kyjov, Kyjov (CZE)

20 May 2011

20 May 2011 - Elite round (Group 3)
Slovakia11:00Greece
Referee: Deniz Aytekin (GER) – Stadium: The Slovak FA National Training Centre, Senec (SVK)
20 May 2011 - Elite round (Group 3)
France15:00Belarus
Referee: Jakob Kehlet (DEN) – Stadium: SFM Senec, Velky Biel (SVK)

21 May 2011

21 May 2011 - Elite round (Group 5)
Netherlands16:00Czech Republic
Referee: Paolo Valeri (ITA) – Stadium: Na Slajsi, Lanzhot (CZE)
21 May 2011 - Elite round (Group 5)
Israel16:00Russia
Referee: Ivan Kruzliak (SVK) – Stadium: 1. FC Kyjov, Kyjov (CZE)

22 May 2011

22 May 2011 - Elite round (Group 3)
Belarus11:00Slovakia
Referee: Jakob Kehlet (DEN) – Stadium: The Slovak FA National Training Centre, Senec (SVK)
22 May 2011 - Elite round (Group 3)
France15:00Greece
Referee: Anar Salmanov (AZE) – Stadium: SFM Senec, Velky Biel (SVK)

24 May 2011

24 May 2011 - Elite round (Group 1)
Belgium17:00Portugal
Referee: Vladimir Kazmenko (RUS) – Stadium: Veli Jozc, Porec (CRO)
24 May 2011 - Elite round (Group 1)
Estonia17:00Croatia
Referee: Steven Mclean (SCO) – Stadium: Valbruna, Rovinj (CRO)
24 May 2011 - Elite round (Group 4)
Italy17:00Ukraine
Referee: TBD – Stadium: OSIR Szczecinek, Szczecinek (POL)
24 May 2011 - Elite round (Group 4)
Republic of Ireland17:00Poland
Referee: TBD – Stadium: Baltyk Koszalin, Koszalin (POL)
24 May 2011 - Elite round (Group 5)
Russia16:00Netherlands
Referee: Marios Panayi (CYP) – Stadium: Na Slajsi, Lanzhot (CZE)
24 May 2011 - Elite round (Group 5)
Czech Republic16:00Israel
Referee: Paolo Valeri (ITA) – Stadium: Mestsky sportovni klub Breclav, Breclav (CZE)

25 May 2011

25 May 2011 - Elite round (Group 3)
Slovakia11:00France
Referee: Deniz Aytekin (GER) – Stadium: The Slovak FA National Training Centre, Senec (SVK)
25 May 2011 - Elite round (Group 3)
Greece11:00Belarus
Referee: Anar Salmanov (AZE) – Stadium: FC Nitra, Nitra (SVK)

26 May 2011

26 May 2011 - Elite round (Group 1)
Belgium17:00Croatia
Referee: Vladimir Kazmenko (RUS) – Stadium: Laco, Novigrad (CRO)
26 May 2011 - Elite round (Group 1)
Portugal17:00Estonia
Referee: Eli Hacmon (ISR) – Stadium: Gradski, Umag (CRO)
26 May 2011 - Elite round (Group 4)
Ukraine17:00Republic of Ireland
Referee: TBD – Stadium: Baltyk Koszalin, Koszalin (POL)
26 May 2011 - Elite round (Group 4)
Italy20:30Poland
Referee: TBD – Stadium: MOSIR Kolobrzeg, Kolobrzeg (POL)

29 May 2011

29 May 2011 - Elite round (Group 1)
Estonia17:00Belgium
Referee: Eli Hacmon (ISR) – Stadium: Veli Jozc, Porec (CRO)
29 May 2011 - Elite round (Group 1)
Croatia17:00Portugal
Referee: Steven Mclean (SCO) – Stadium: Valbruna, Rovinj (CRO)
29 May 2011 - Elite round (Group 4)
Republic of Ireland16:00Italy
Referee: TBD – Stadium: MOSIR Kolobrzeg, Kolobrzeg (POL)
29 May 2011 - Elite round (Group 4)
Poland16:00Ukraine
Referee: TBD – Stadium: OSIR Szczecinek, Szczecinek (POL)

31 May 2011

31 May 2011 - Elite round (Group 2)
Spain19:00Switzerland
Referee: Paolo Silvio Mazzoleni (ITA) – Stadium: Juan-Antonio Samaranch, Lausanne (SUI)
31 May 2011 - Elite round (Group 2)
England19:00Montenegro
Referee: Yevhen Aranovskiy (UKR) – Stadium: Municipal, Yverdon (SUI)
31 May 2011 - Elite round (Group 7)
Germany16:00Hungary
Referee: Alain Bieri (SUI) – Stadium: World of Wonders Football Centre, Antalya (TUR)
31 May 2011 - Elite round (Group 7)
Turkey19:00FYROM
Referee: Sergii Boiko (UKR) – Stadium: World of Wonders Football Centre, Antalya (TUR)

2 June 2011

2 June 2011 - Elite round (Group 2)
Spain15:30Montenegro
Referee: Alexander Kostadinov (BUL) – Stadium: Juan-Antonio Samaranch, Lausanne (SUI)
2 June 2011 - Elite round (Group 2)
Switzerland17:30England
Referee: Yevhen Aranovskiy (UKR) – Stadium: Colovray, Nyon (SUI)
2 June 2011 - Elite round (Group 7)
Germany16:00FYROM
Referee: Alain Bieri (SUI) – Stadium: World of Wonders Football Centre, Antalya (TUR)
2 June 2011 - Elite round (Group 7)
Hungary19:00Turkey
Referee: Marius Avram (ROU) – Stadium: World of Wonders Football Centre, Antalya (TUR)

5 June 2011

5 June 2011 - Elite round (Group 2)
England17:00Spain
Referee: Alexander Kostadinov (BUL) – Stadium: Colovray, Nyon (SUI)
5 June 2011 - Elite round (Group 2)
Montenegro17:00Switzerland
Referee: Paolo Silvio Mazzoleni (ITA) – Stadium: Municipal, Yverdon (SUI)
5 June 2011 - Elite round (Group 7)
Turkey19:00Germany
Referee: Marius Avram (ROU) – Stadium: World of Wonders Football Centre, Antalya (TUR)
5 June 2011 - Elite round (Group 7)
FYROM19:00Hungary
Referee: Sergii Boiko (UKR) – Stadium: World Wonder Football Centre 2, Antalya (TUR)
Last updated: 02/06/2011 07:30 CET

Road to the final

The UEFA European Under-19 Championship consists of three distinct stages: the qualifying round, the elite round and the final tournament.

Qualifying round
The qualifying round, played in autumn, is made up of 13 groups of four teams playing in one-venue mini-tournaments. The top two from each progress alongside the two third-placed teams with the best record against the top pair in their group.

Elite round
In the elite round, played in the spring, those 28 qualifiers compete in seven mini-tournament groups of four. The group winners then join the hosts in the finals.

Final tournament

The seven qualifiers plus the hosts are split into two groups of four who play each other once, with the top two progressing to the semi-finals. The winners of those ties contest the final.

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, or after extra time in a match, can be found in the
official competition regulations.